Grad Pula u top 5 najboljih pametnih gradova
Grad Pula plasirao se u završnicu izbora za nagradu Smart city u kategoriji velikih gradova, koji provode Jutarnji list, portal Gradonačelnik.hr i tvrtka Apsolon.
Uz Pulu, koja se smatra jednim od gradova šampiona digitalizacije u zemlji, u završnici prestižnog natjecanja bili su Zagreb, Karlovac te dosadašnji dobitnici ove nagrade Rijeka i Dubrovnik.
„Grad Pula prvi je grad u Hrvatskoj koji je još 2007. uveo elektroničko poslovanje u rad gradske uprave te je danas jedan od najnaprednijih hrvatskih gradova kad je riječ o digitalizaciji usluga koje nudi svojim građanima. Puljani već dugi niz godina online plaćaju račune, upisuju djecu u vrtiće, sudjeluju u kreiranju proračuna i provjeravaju status svojih predmeta. Jedna od najkorištenijih aplikacija jest e-Račun za plaćanje niza usluga, a iznimno je popularna i aplikacija e-Vrtić koja osigurava centraliziran i javan upis u sve pulske dječje vrtiće. e-Proračun omogućuje uvid u potrošnju javnog novca, a s ciljem poticanja dodatnog uključivanja građana u donošenje odluka važnih za razvoj Pule, Grad je kroz aplikaciju e-Konzultacije omogućio davanje prijedloga i komentara na proračun. Tu je i aplikacija Pula na dlanu putem koje građani imaju cjeloviti uvid u funkcioniranje grada. Pula je i prvi grad koji je pokrenuo Razvrstaj.me Plus aplikaciju za pravilno razvrstavanje otpada. Osim što podiže razinu transparentnosti, digitalizacijom gradske uprave, Grad je ostvario značajne uštede i ubrzao obradu zahtjeva građana“, rekao je gradonačelnik Pule Boris Miletić te poručio kako je pametan grad onaj u kojem ljudi dobro žive te da će to i ubuduće biti intencija najvećeg istarskog grada.
Ove su godine organizatori dodjele nagrade najpametnijeg grada izbor podigli na još višu razinu koja ovoj tituli daje dodatnu relevantnost i vrijednost – umjesto po prijavama i projektima gradova, ove godine pobjednik se birao temeljem posebne Apsolonove metodologije
Žiri nagrade Smart city uvrstio je spomenute gradove u završnicu izbora na temelju ocjena koje su gradovi dobili u odnosu na 29 kriterija postavljenih u šest ocjenjivačkih cjelina – digitalna spremnost uprave, strateško usmjerenje grada kao pametnog, pametno gospodarstvo, pametno društvo, pametna infrastruktura i pametan okoliš.
Pula je u ocjenjivanju svrstana među Top 3 velika grada u pokazateljima udjela stanovništva povezanog na sustav pročišćavanja odvodnih voda (88 posto), indeksu digitalne spreme uprave od 46,75 posto, broju programa visokog obrazovanja u ICT-u, udjelu zaposlenih u djelatnostima koja se odnose na ICT, kreativne industrije, istraživanje i razvoj od 2,8 posto.
Prepoznata kao jedan od digitalno najnaprednijih gradova u zemlji, Pula ima izrazito kvalitetne, pregledne i informacije službene internetske stranice s uspješnom primjenom aplikativnih rješenja.
Osim promijenjenih pravila izbora najboljih Smart city gradova, ovogodišnji odabir razlikuje se od prethodnih i po tome što su proglašena tri dobitnika nagrade u konkurencijama mali, srednji i veliki grad, umjesto jednog kao dosada.
U konkurenciji srednjih gradova u najuži izbor nagrade Smart City od istarskih gradova plasirali su se Labin i Poreč,dok je Pazin pobjednik u kategoriji najboljeg malog grada.
Inače, Grad Pula treću godinu zaredom bio je i u finalu najboljih velikih hrvatskih gradova u području gospodarstva, u izboru koji Hanza Media provodi u suradnji s portalom Gradonačelnik.hr i agencijom Ipsos, i svrstao se među top 5 najuspješnijih velikih hrvatskih gradova po pitanju poticanja razvoja gospodarstva.
Zbog epidemiološke situacije proglašenje s dodjelom priznanja za najuspješnije pametne gradove održano je online na portalu Jutarnjeg lista.