Novosti

09/11/2022

Polaganjem vijenaca u Titovom parku obilježen Međunarodni dan borbe protiv fašizma i antisemitizma

U sklopu obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv fašizma i antisemitizma, predstavnici Grada Pule, Istarske županije, Udruge HOMO te predstavnici udruga antifašističkih boraca Pule i Istre, danas su u Titovom parku položili vijence na spomeniku palim borcima antifašističke borbe.

Odajući počast palim borcima i antifašistima te njihovoj hrabrosti i žrtvi koju su dali za slobodu građanki i građana Istre i Hrvatske, u ime Grada Pule polaganju vijenaca prisustvovala je pročelnica Upravnog odjela za lokalnu samoupravu Anja Ademi.

„Obilježavajući 9. studeni, slavimo i antifašizam koji danas predstavlja borbu za ravnopravnost i solidarnost u društvu, ali i otpor ustaljenim praksama koje izazivaju podjele. I premda zvuči zastrašujuće, neke se prakse čine živima i 84 godine nakon Kristalne noći, zbog čega je važno upitati se kakve poruke , kao društvo upućujemo pripadnicima manjina, kako u vlastitim sredinama tretiramo Rome, Srbe, izbjeglice i pripadnike LGBT populacije. Današnji datum treba pamtiti kao vječno upozorenje kuda uzurpacija i krivotvorenje domoljublja, ali i nametanje osobnih mržnji prema drugima i drugačijima, vlastitih predrasuda i netrpeljivosti kao mjere „voljenja domovine“, može dovesti. Jer činjenica kako se upravo sve to dogodilo jednom civiliziranom i kulturnom narodu podsjeća na to kako se slično može dogoditi i svima drugima. Zbog svega toga Međunarodni dan borbe protiv fašizma i antisemitizma, prije svega, bi trebao biti proslava antifašizma, tog ključnog povijesnog pojma 20. stoljeća s čijom definicijom još uvijek, na žalost nismo načisto“, rekla je tom prigodom predsjednica Udruge HOMO Mirjana Galo.

Međunarodni dan borbe protiv fašizma i antisemitizma obilježava se 9. studenoga diljem Europe i svijeta prisjećanjem na žrtve fašizma i antisemitizma i prosvjedovanjem protiv njihovih suvremenih oblika. Ovaj je dan ustanovljen u znak sjećanja na žrtve Kristalne noći. Naime, 9. studenog 1938. nacistička Njemačka počela je progon židovskog naroda - opljačkani su židovski domovi, gradovi i sela, a uništenjem zgrada ulice su ostale prekrivene komadićima stakla slomljenih prozora i po tome noć dobiva naziv "Kristallnacht" odnosno Kristalna noć. Ubijen je 91 Židov, a 30.000 židovskih muškaraca odvedeno je u koncentracijske logore pri čemu je opljačkano 1.668 sinagoga, a njih 267 je zapaljeno. Kristalna noć smatra se simboličkim početkom holokausta, iskorjenjivanja židovskog naroda, kao i svih onih koji su smatrani drugačijima.

Počast svim poginulim antifašistima i nevino stradalim civilima u Drugom svjetskom ratu, prisutni su odali minutom šutnje.