Nagrade za poziv Novi Europski Bauhaus i Europska urbana inicijativa
Grad Pula kao partner za prijenos inovacija i dobrih praksi o priuštivom stanovanju za sve građane u Projektu AHA Budapest
Grad Pula jedan je od tri partnera za prijenos u sklopu Programa EUI-IA - Europske urbane inicijative – Inovativne akcije, točnije projekta AHA Budapest - Affordable Housing for Alluz gradove Bredu iz Nizozemske i Kladno iz Češke.
Projekt AHA Budapest prijavitelja grada Budimpešte ima za cilj riješiti nesigurnost stanovanja i energetsko siromaštvo novim fleksibilnim i pristupačnim rješenjima. Radi se o projektu koji će razviti integrirani model stambenih usluga sa setom ponuda za trajno i privremeno stanovanje oslanjajući se i na javni i na privatni stambeni fond.
„Grad Pula ponosan je partner u projektu AHA Budapest za prijenos inovacija i dobrih praksi o priuštivom stanovanju. Priuštivo stanovanje ključno je za održavanje socijalne kohezije, a rješavanje problema stanovanja zahtijeva cjelovit i inkluzivan pristup, suradnju između javnog, privatnog i neprofitnog sektora, te poticanje inovacija i primjene novih modela stanovanja. Svi gradovi, uključujući i Grad Pulu, moraju prepoznati važnost ove tematike te aktivno raditi na osiguranju pristupačnog stanovanja za sve svoje građane. To je ne samo ekonomski imperativ već i moralna odgovornost prema našim sugrađanima, osiguravajući da nitko ne bude isključen iz dostojanstvenog i sigurnog stanovanja u našim gradovima“, poručila je Anja Ademi, p.o. gradonačelnika pročelnica Upravnog odjela za urbanizam, investicije i razvojne projekte Grada Pula-Pola.
AHA Budapest je jedan od 14 projekata koji su odabrani među 99 prijava na prvi Poziv EUI-IA. Osmišljen kako bi podržao urbane inovacije i sposobnosti gradova za izgradnju urbanog razvoja, prvi Poziv EUI-IA bio je u potrazi za projektnim prijedlozima za postizanje održivog urbanog razvoja kroz tri temeljne vrijednosti Novog Europskog Bauhausa (NEB-a) i za inspiriranje drugih projekata kohezijske politike.
Europska urbana inicijativa je uspostavljena prema zakonodavnom paketu kohezijske politike 2021.-2027. te je nasljednik Inicijative urbanih inovativnih akcija koja se provodi tijekom programskog razdoblja 2014. – 2020. Ova nova Inicijativa ključan je alat za potporu gradovima za izgradnju kapaciteta i znanja, za potporu inovacijama i razvoj prenosivih i skalabilnih inovativnih rješenja za urbane izazove od značaja za Europsku uniju (EU).
EUI-IA projekti testiraju nova inovativna rješenja u lokalnoj sredini, a s dodatnom komponentom partnera za prijenos očekuje se da će procese i rezultate eksperimentiranja slijediti partnerski gradovi iz druge zemlje (partneri za prijenos).
Grad Pula, kao partner za prijenos, imat će niz dobrobiti prateći grad Budimpeštu i ostale partnere u razvoju politika i izgradnji kapaciteta za priuštivo stanovanje za sve. Rezultati projekta moći će se koristiti i replicirati na način da će se doprinijeti kreiranju urbane politike u gradu Puli, podržavajući suradnju između ostalih europskih urbanih područja.
Partneri za prijenos moći će:
• pratiti pilotiranje testiranog inovativnog rješenja,
• analizirati lokalne urbane kontekste kako bi se bolje razumjelo inovativno rješenje i na koji se način može prilagoditi lokalnim potrebama i uvjetima,
• sudjelovati u razmjeni znanja i iskustava između svih Projektnih partnera,
• pripremiti dokumentaciju koja će poslužiti za buduću replikaciju inovativnog rješenja (npr. studije, CBA analize, investicijska dokumentacija i sl.).
Od značaja je sudjelovanje Grada Pule u ovakvom projektu koji se posebno dotiče inovacija po pitanju novih modela stanovanja za sve koja je jedna od važnih tema za razvoj lokalne zajednice u Puli. Isto tako, osim tematskog značaja projekta važno je izgraditi kapacitete za rad na ovakvim projektima te grad Pula planira i u daljnjoj budućnosti aplicirati na ovakve i/ili slične Pozive koji će izravno jačati lokalnu zajednicu. To je posebice važno u vremenima brze urbanizacije gdje se poput ostalih gradova unutar Europe i Pula suočava s teškim urbanim izazovima koji sežu od porasta digitalizacije do društvenih nejednakosti, demografskih promjena, klimatskih promjena i degradacije okoliša.
Kako bi se suočili s ovim hitnim izazovima, gradovi se moraju transformirati i prilagoditi, potaknuti da razviju svoj kreativni i inovativni potencijal, unutar granica svojih kompetencija, financiranja i kapaciteta. Stoga je važno pratiti različite mogućnosti i izvore financiranja koje nudi EU, a podupire urbana područja svih veličina inovativnim radnjama, izgradnjom kapaciteta i znanja, kao i razvojem politike i komunikacijom o održivom urbanom razvoju.