U Medicinskoj školi Pula održana konferencija „Čuvajmo mozak!“
U Medicinskoj školi Pula danas je održana konferencija „Čuvajmo mozak!“ u sklopu Tjedna mozga koji se ove godine obilježava od 11. do 17. ožujka 2024. godine.
Otvorenju konferencije odazvala se zamjenica gradonačelnika dr. sc. Ivona Močenić, dr. med. te u ime Grada Pule pozdravila sve prisutne i izrazila zadovoljstvo da je srednja Medicinska škola u Puli i ove godine domaćin konferencije „Čuvajmo mozak!“ koja se održava u sklopu obilježavanja Tjedna mozga u Hrvatskoj.
„Neuroznanost nije prisutna samo u laboratorijima i znanstvenim radovima, ona može biti itekako zabavna i zanimljiva. Jedan od ciljeva Tjedna mozga svakako je i predstavljanje novih i zanimljivih grana ove znanosti koja se iz dana u dan rapidno razvija. Ovogodišnje teme vezane su uz neurogastronomiju i socijalni mozak. Ono što je naizgled potpuno nespojivo zapravo može izgledati kao posve prirodna sljubljenost interdisciplinarnosti. Primjer tomu je i sinteza spoznaja i gastronomskih i neuroloških znanosti objedinjenih u, hrvatskoj javnosti relativno nepoznatu, znanstvenu granu – neurogastronomiju. Evoluirali smo toliko da samostalno biramo, ali i stvaramo okuse koji kod nas bude emocije. Više ne jedemo samo kako bismo preživjeli, nego kako bismo bili sretni, zadovoljni, kako bismo osjećali ugodu i slično“, rekla je zamjenica Močenić.
Nadodala je da je glavna ideja neurogastronomije preusmjeriti molekularne puteve mozga navodeći ga na veće uživanje u hrani. Cilj je ujedno pomoći zdravstvenim djelatnicima poboljšati kvalitetu života bolesnika koji boluju od različitih bolesti čija je zajednička odlika promijenjena percepcija okusa i mirisa te manjka apetita kod primjerice karcinoma, Alzheimerove bolesti, Parkinsonove bolesti.
„Socijalni mozak sa stajališta neuroznanosti je niz neuronskih mreža koje povezuju moždanu koru sa subkortikalnim jezgrama, a pokazuju povećanu aktivnost kod donošenja odluka u socijalnom kontekstu, razmišljanju o sebi i drugima, emocionalnim reakcijama a događaje u neposrednoj i široj društvenoj okolini, kao i drugim aktivnostima koje su specifične za čovjeka i ljudsko društvo. Spoznaje o razvitku socijalnog mozga također su ključne za istraživanja neurorazvojnih duševnih poremećaja, kao što su autizam i shizofrenija“, rekla je zamjenica gradonačelnika Ivona Močenić zaključno zaželjevši uspješan rad konferencije.
Prigodnim riječima obratila se i pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Istarske županije dr. Gordana Antić.
Kampanja poznata u svijetu kao Brain awareness week provodi se u Hrvatskoj 23. godinu zaredom u mjesecu ožujku pod nazivom Tjedan mozga. Svih ovih godina cilj je bio upoznati širu javnost sa značenjem istraživanja mozga u 21. stoljeću – Stoljeću uma.