Predstavnici Grada Pule podijelili svoja iskustva u obnovi kulturne baštine

U organizaciji Advantage Austria Hrvatska i GREENiKA poslovnog savjetovanja održan je stručni skup na temu obnove i revitalizacije zgrada kulturne baštine u Hrvatskoj i Austriji.
U Nadbiskupijskom pastoralnom institutu u Zagrebu predstavljeni su primjeri dobre prakse iz obje zemlje, aktualna zakonodavna regulativa te novi trendovi u ovom području s naglaskom na održivost i utjecaj klimatskih promjena na zgrade pod zaštitom.
S ciljem generiranja novih poslovnih prilika i partnerstva u procesu obnove nakon potresa, velik fokus skupa stavljen je na B2B susrete i razmjenu iskustava između hrvatskih i austrijskih sudionika obnova. Čak 16 tvrtki iz Austrijepredstavilo je svoje proizvode i usluge za obnovu kulturne baštine, iskazavši pritom zadovoljstvo velikim odazivom potencijalnih partnera s hrvatske strane.
Na skupu je istaknut problem obnove zgrada u privatnom vlasništvu koje se nalaze u sustavu zaštite, a gdje postoje kontinuirani problemi suvlasništva i nezainteresiranosti vlasnika za bilo kakav vid obnove. Tim više na važnosti dobivaju zakonska rješenja koja omogućavaju sufinanciranje određenih dijelova obnove poput Zakona o upravljanju i održavanju zgrada koji će generirati i program uređenja pročelja za postojeće zgrade u povijesnim jezgrama. Prilika je to za obnovu koja se ne smije propustiti.
U sklopu panel rasprave govorilo se o kompleksnosti planiranja, projektiranja, financiranja i provedbe projekta obnove pa su tako predstavnici Grada Rijeke, Pule, Zagreba i Petrinje podijelili svoja iskustva u obnovi kulturne baštine, ističući različite modele financiranja i izazove.
Više o održanom stručnom skupu pročitajte i pogledajte OVDJE