Novosti

25/10/2011

Istarska Stanica gorske službe domaćin ovogodišnjeg "Osnovnog tečaja speleospašavanja" HGSS-a

U okviru redovnog Programa obuke Hrvatske gorske službe spašavanja i ove se jeseni održao jedan od osnovnih tečajeva za stjecanje zvanja gorskog spašavatelja, tečaj speleoloških tehnika spašavanja.  Zbog složenosti i obima gradiva tematski je podjeljen u tri cjeline koje se izvode kroz tri radna vikenda. Ovogodišnje vodstvo i organizacija državnog tečaja povjerena je iskusnim istarskim gorskim spašavateljima i speleolozima Sebastijanu Labinjanu i Morenu Almassiju, a uloga domaćina i logističke potpore HGSS Stanici Pula.
Uvodni dio je održan u Zagrebu od 23.-25. rujna. na vježbalištu Tunel "Dolje" upoznavanjem i uvježbavanjem tehnika samospašavanja i spašavanja iz speleoloških objekata. Nastavak je usljedio od 7.-9. listopada u dva istarska speleološka objekta, nedaleko  Kanfanara odnosno Nedešćine, gdje su pripravnici uz vodstvo instruktora savladane tehnike i vještine primijenjvali u stvarnom speleološkom okruženju. Smještaj učesnika pružila je u svojim prostorijama Općina Žminj dok su stručna predavanja održana u Čakavskoj kući.
Završni dio tečaja, odnosno simulacija stvarnog događaja, u kojem polaznici tečaja moraju  samostalno pripremiti i izvesti izvlačenje unesrećenog sa dubine od 100 metara, održana je od 21.-23. listopada u morfološki zahtjevnijem speleološkom objektu na Ćićariji. Ovog puta za smještaj učesnika  Mjesni odbor Roč ustupio je prostore bivše škole u Ročkom polju.
Tečaju su pristupila i uspješno završila 24 pripravnika iz Stanica gorske službe Bjelovar, Delnice, Karlovac, Makarska, Novska, Ogulin, Požega, Pula, Rijeka, Split, Šibenik, Varaždin i Zagreb, s kojima je radilo 20 instruktora i demonstratora Komisije za speleospašavanje HGSS-a. Općina Žminj i Mjesni odbor Roč ljubazno su pomogli i time doprinijeli kvaliteti školovanja HGSS-a koja se po prvi puta izvodila na istarskom poluotoku.