Uređenje kompleksa Kupalište Stoja
Uređenje kupališta Stoja
Strateški projekt Uređenje kupališta Stoja – odnosi se na revitalizaciju gradskog kupališta Stoja koji čini neizostavni dio identiteta grada Pule, a koje je trenutno u derutnom stanju.
Gradsko kupalište Stoja djelo je arhitekta Enrica Trolisa, a predstavlja vrhunac moderne arhitektonske kreacije tridesetih godina 20. stoljeća na području grada Pule. Svečano otvorenje bilo je 19. srpnja 1936. Objekt je konstruiran kao apstraktna kompozicija zasnovana na asimetričnoj tlocrtnoj kompoziciji, minimalističkoj konstrukciji i elementarnim oblicima. Suštinski izraz nacrta inspiriran je brodskom estetikom paluba, okruglih prozora i jarbola. Polukružno izbačena terasa koja određuje središnju os građevine kao apsolutno dominantan prostorni element, postavljena je kao izdužena lebdeća ploha na dva stupa. Površine zidnih ploha ritmizirane su geometrizmom kružnih prozorskih otvora, vertikalnih ploha vrata kabina i jednostavnim rasterom horizontalnih linija metalnih ograda. Kompleks kupališta Stoja upisan je u Registar kulturnih dobara RH.
Ovim će se projektom obnoviti vrijedni javni prostor te javna turistička infrastruktura, na korist građanima i turistima Grada Pula-Pola, ali i cijelog prostora urbanog područja. Projekt predviđa cjelovitu obnovu i vraćanje u izvornu funkciju vrhunski opremljenog kupališta s brojnim pratećim sadržajima (kabine, sanitarije, terase, sunčališta, restoran/bistro' i caffe bar/buffet). Predviđeno je i uređenje dječjeg igrališta te podija za ples i orkestar, kao i rekreativne aktivnosti i edukacije za koje će se potrebe osigurati odgovarajući prostori unutar postojećih objekata). Time će se sačuvati povijesna vrijednost prostora kao atraktivnog mjesta boravka stanovništva.
Važno je za naglasiti da će uz navedenu rekonstrukciju, radovi obuhvatiti i sanaciju na dijelovima pomorskog dobra koji su od velike važnosti za omogućavanje pristupa, funkcionalnosti te korištenja kupališta od strane svih korisnika, što se posebno odnosi na rampu za ulazak u more za osobe smanjene pokretljivosti te sanaciju sunčališta i obalnog zida i sjevernog sunčališta.
U cilju osiguranja kvalitete života lokalnog stanovništva te doprinosu dugoročnom rastu i razvoju turizma na području Grada Pule i ostvarenja konkurentnost na turističkom tržištu, kao i činjenicu da Grad Pula ima spremnu projektnu dokumentaciju i sve potrebne dozvole za uređenje kupališta Stoja, Grad Pula kao najbolju opciju izabire upravo ulaganje u uređenje kupališta Stoja.
Svrha ovog projekta jest revitalizacija zaštićenog kulturnog dobra - gradskog kupališta Stoja. Realizacijom projekta obnovit će se vrijedni javni prostor kulturno-povijesne baštine, te javna turistička infrastruktura. Projekt će obuhvatiti cjelovitu obnovu kupališta, postojećih zgrada i okolnog prostora.
Osim povećanja ambijentalne i estetske vrijednosti prostora, projekt će zahvatima uređenja kupališta riješiti dio problema „sezonalnosti“ odnosno produljiti turističku sezonu. Na sezonalnost turizma može utjecati niz faktora, odnosno kvaliteta infrastrukture i prometna povezanost raznolikost ponude i razvijanje novih atrakcija, promocija lokalne kulture i tradicije. Ulaganjem u ovaj projekt uređenja kupališta Stoja stvorit će se jedinstveni turistički proizvod, a obnovljena derutna infrastruktura s novim sadržajima predstavljat će novu atrakciju, što se očekuje da će imati značajan utjecaj na smanjenje sezonalnosti. Naime, kupalište Stoja će nakon provedbe ovog projekta sve ciljne skupine rado odabrati za druženje i boravak u prirodi te će postati mjesto okupljanja za obitelji, brojne udruge i sportske klubove, osobe s invaliditetom i smanjenom pokretljivosti. Postojati će mogućnost za organizaciju raznih edukacija, te će igralište biti na raspolaganju svim posjetiteljima. Važno je za naglasiti da će svi sadržaji biti dostupni tijekom cijele godine. Osim smanjenja sezonalnosti, provedbom ovog projekta značajno se doprinosi podizanju turističkog doživljaja mjesta i promociji Pule kao destinacije, povećava se vrijednost kulturnih dobara kroz njihovo gospodarsko korištenje kao i prilagodbu javnih prostora za korištenje osobama smanjene pokretljivosti unutar Urbanog područja Pula.
Za potrebe provedbe projekta, ishođene su sve potrebne dozvole te se tijekom 2025. godine očekuje i početak realizacije istoga. Projekt se financira iz sredstava proračuna Grada Pule te bespovratnim sredstvima. Procijenjena vrijednost investicije iznosi 4.749.508,86 eura (od čega ITU 2.033.244,82 eura).